İyi düşünülmüş, sosyal devlet olma yolunda ve "insanı yaşat ki devlet yaşasın " öğüdüne mazhar olmak amaçlı güzel bir proje TOKİ.

Efendim bizden önce su yoktu, elektrik yoktu, yol yoktu denilse de inanmayın, TOKİ de yoktu biz kurduk, biz bulduk denilirse yine inanmayın!

TOKİ, Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı, özellikle sosyal konut üretimi için kurulmuş olan kamu kuruluşudur. 1984 yılında Genel İdare dışında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı kurulmuştur.

Gelin görün ki bu devlet kuruluşu her şey gibi amacı dışında kullanılmış, yandaşa, hırsıza uğursuza hizmet ederek mal mülk edindirme projesi gibi hizmet vermiştir.

Şimdi ise amacına uygun olarak işletileceği ve hizmet üretileceği beyan edilmiştir.

Seçimlerin yaklaşması, konut fiyatlarındaki astronomik artışlar ve dul - yetim, şehit aileleri, gaziler, gençler, geçim sıkıntısı çeken ve hiç evi olmayan vatandaşlara ev edindirmek amaçlı ülke genelinde bir proje başlatılmıştır.

Esastan, adaletten ve dürüstlükten sapmamak şartıyla başlar, sonuç alınırsa ne mutlu.

Dedikten sonra gelelim ilçemizde yapılacak olan toplu konutlara ve yapılacak alanlara.

1.Ankara Caddesi üzerinde bulunan eski makina parkı.

2. Yıldızhan Mahallesi Maraşlı mevkii.

Makina parkı ve kurulu şehrin diğer mevkilerinin her yerine yapılması uygun, ekonomik ve dahi kullanılabilir olacaktır.

Ama Maraşlı mevkii gibi bir yere bu projeyi uygulamak toprağa ve ilçeye ihanet etmek, vatandaşa da eziyettir.

Hepsi topu çevresi 1 km olması gereken ilçenin bir ucundan diğer ucuna 5 km yol alınarak gidilecektir.

Yerleşim alanı bakımından 100 - 150 bin nüfusun ikamet edeceği ilçemizi daha da yaymanın, genişletmenin alemi yoktur.

Şöyle bir düşünelim 1000 - 1500 nüfusun yaşayacağını tahmin ettiğim bu ikinci şehre sadece bina yapmakla iş bitmeyecek, belediye hizmetlerinin yanı sıra, okul, camii, sağlık ocağı park bahçe vs vs vs birçok hizmet götürmek çok büyük külfettir.

Bunları geçtik, çevre yolunu ne yapacaksınız?

Şehrin ortasında kalacağı için başka bir aklı evvelde daha dışarı alacaktır. Sanayi kavşağından kum ocağı mevkiine yolu getirip Yozgat yoluna birleştirmek için 5000 metre uzunluk ×50 metre yol genişliğini hesap eder misiniz kaç dönüm verimli tarım arazisi heba oluyor?

+'nın + sı bu TOKİ yerleşim yerinin etrafında parsellenecek ve yeni çevre yolunun etrafına yapılanmayı da hesap edince Hüseyin ovayı beton tarlası ülkeyi de topraksız tarımsız bırakmış olacaksınız.

Sahi o koca koca traktörlerle hangi araziyi ekip biçeceksiniz, eskiden traktörden büyük olurdu adamlar, şimdi traktörler büyüdü küçüldü insanlar, düşünüyorum da peşin parayla 135’lik ferguson, 480’lik fiat alan ağalar nasılda besbelli olurdu, şimdi öylemi?

Bizim ilçede durum vahim muhteremler ülkenin diğer yerlerinde neler olup, neler olmayacak varın siz hesap edin.

Ezcümle, göç verip nüfusu 15 binlere doğru azalan ilçe merkezinde ise in-cin birde Suriyeliler top oynar... Hasıl-ı kelâm

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SEYİT ÇİMEN 2 ay önce

Düşünüp te yazamadıklarımı sevgili Arap KURT yazdı. İnşaAllah bu süreci planlayıp yürütecek olanlar iş işten geçmeden sağduyuya değer verirler. Ben SÂDECE işin eğitim kısmını yazayım. Alaca'da şu anda hemen bütün okullar günden güne öğrenci kaybediyor. Yapılan devasa eğitim kurumları ihtiyacın çok üzerinde büyüklükte. Maraşlıya TOKİ hiç ama hiç yerinde birer seçim değildir. Yine de büyükler bilir.