Aklınıza biranda teknolojik aletlere bakma ihtiyacı duydunuz da ya da almak istediğinizde hemen bir alışveriş sitesine girerek kendinize bir akıllı telefon, tablet, bilgisayar ya da televizyon bakıyorsunuz.
Özelliklerinin çoğunu anlamamakla birlikte; Bilgisayar 15 inç, Televizyon 50 inç, Tablet 12inç… 
Yazmaktadır. 
Biran duraklayıp ‘’İnç ‘’in ne anlama geldiğini düşünüyorsunuz, aslında üstün körü biliyorsunuz ama tam bilgi sahibi değilsiniz.
Bildiğiniz elektronik aletlerinin ekran boyutlarının uzunluk birimi olan İnç ile gösterilmesi ve ekran boyutları çapraz uzunluk üzerinden hesaplandığı.

Uzunluk ölçülerinin ülkelere göre değişiklik gösterdiğini bilmekteyiz hepsini de ezbere bilmekte mümkün değildir, kullandığımız kadarını bilmek yeterli geliyor insana.
Öyle oluyor ki insan kendi ülkesindeki ölçü birimlerinin hepsini bilmemektedir, kullandığı kadarını bilmektedir

Her şeyin sanki çok kolaymış olduğu teknoloji dünyasın birde uzunluk ölçüm karmaşası yaşamamıza neden olan ölçü birimlerinden İnç ‘in karışık olan hikâyesine bakalım isterseniz

İnç, kökeni eski Roma İmparatorluğu'na dayanan bir ölçü birimidir. 
Antik Roma'da kullanılan "Uncia" isimli bir ölçü biriminden türetilmiştir. 
Uncia, Latince'de "Onsekizinci Kısım" anlamına gelir ve Romalılar tarafından bir parmak genişliğine eşit bir uzunluğu ifade etmek için kullanılmıştır.

İnç, İngiltere'de Ortaçağ'dan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. 
İlk olarak bir tahıl ölçüsü olarak kullanılan inç, daha sonra uzunluk ölçüsü olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Birçok ülke ve kültürde farklılık gösteren uzunluk birimleri arasında, inç genellikle standart bir ölçü birimi olarak kabul edilmiştir.

Bugün, inç genellikle İngilizce konuşulan ülkelerde ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın olarak kullanılmaktadır.
İnç, özellikle inç cinsinden ölçülen ekrandan köşe uzunluğu, televizyon ekran boyutu gibi alanlarda sıkça karşımıza çıkar. 
Bir uzunluk ölçü birimidir olarak kalmıştır 


İnç kelimesi, Latince her şeyin 1/12 oranını ifade eden’’Untia ‘’kelimesinden gelmektedir.
İnç uzunluk ölçü birimi ile ilk kez 7. yüzyılda kaleme alınmış bir kitapta karşımıza çıkıyor, ancak o dönem tam olarak nasıl bir uzunluğu ifade ettiği bilinmiyor

İnç biriminin ifade ettiği uzunluğu ilk kez 1150 yılında öğreniyoruz. 
Bu dönemde Kral 1. David, 1 inç uzunluğun çivi tutan bir erkeğin başparmağının uzunluğu kadar olduğunu belirlemiştir. 

Sonraki yıllarda birimin ifade ettiği uzunluğu biraz daha çok özel hale getirmek için küçük, orta ve büyük başparmağa sahip üç erkeğin başparmak uzunlukları yan yana ölçülmüş ve elde edilen değer üçe bölünmüştür.

14. yüzyılın başlarında Kral 2. Edward konuya dâhil oldu ve ölçü sistemini biraz değiştirdi.
Buna göre 1 inç, boylamasına uç uca yerleştirilen 3 yuvarlak arpa tanesi uzunluğundaydı. 

Bazı tarihlerde ve bölgelerde 1 inç, boylamasına uç uca eklemiş 12 haşhaş tohumu uzunluğunda da hesaplanmıştır. 

İnç uzunluk birimi, son halini 1959 yılında almıştır. 
ABD ve Birleşik Krallık ülkeleri 1959 yılında resmi olarak, 1 inç uzunluğu 25,4 milimetre yani 2,54 santimetre olarak tanımlamışlardır
Uluslararası İnç birimi, İngilizcesi ile’’ İnches’’, kısaca ‘’in ‘’olarak yazılır.
İnç kadar ilginç olan ve Birleşik Krallık ve eski İngiliz sömürgesi Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan ölçüm sisteminden bazıları da Fit, Yard, Galon ve Libre (Pound )dir
Fit (Feet), bildiğiniz gibi ayak anlamına gelmektedir. 
Yani fit birimi, ayak uzunluğunu temsil etmektedir.
İnsan boyunun yaklaşık %15,3’ü, ayak uzunluğudur.
Uzun yıllar boyunca bu ölçüm birimi Mezopotamya’da, Antik Yunan’da, Antik Mısır’da ve Antik Roma’da kullanılmıştır.

Yard biriminin, Kral 1. Henry’nin burnu ile başparmağı arasındaki uzunluk ya da bel çevresinin uzunluğu olduğu iddia edilmektedir. 

Galon ise Fransızca ‘’Kase ‘’anlamına gelen ‘’Jalon’’ sözcüğünden geliyor. 

Libre (Pound) birimi, Amerika Birleşik Devletleri’nde tarım ürünlerinin ağırlığını ölçmek için kullanılırken, İngiltere’de madenlerin ağırlığını ölçmek için kullanılıyordu. 
Öyle ki bugün hala İngiliz para birimi olan Pound, 1 Libre ağırlığındaki gümüş değerini ifade etmektedir. 

Neden her ülke farklı ölçü birimi kullanır diye düşünürsek; ölçü birimlerinin kullanılmasının, tıpkı dil kullanımı gibi, bir güç göstergesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Osmanlıca gibi farklı bir dil ve kantar, çeki, batman, okka, dirhem gibi farklı ölçüm birimleri kullanıyorsak dünyadaki farklı ölçüm birimleri de ana gücün kontrolünde yayılmakta ve kullanılmaktadır.

İngiltere Krallığı’nın güçlü dönemlerinde uzunluk ve ağırlık için ihtiyaç duyulan ölçü birimleri kralın keyfine göre düzenlenmiştir diyebiliriz.
Ana krallık dışındaki İngiliz sömürgesi ülkeler de kralın gücü altında oldukları için hem İngilizce dilini hem de ölçü birimi gibi diğer kültürel ve bilimsel değerleri kabul etmek zorunda kalmışlardır. 

Bugün bizim de kullandığımız metrik sistem ise 1795 yılında Fransa’da bulunmuştur. 
Uzunluk için metre, ağırlık için kilogram birimlerinin kullanıldığı bu sistemin güçlü İngiltere Krallığı’nın etkisi altına girmemek için bulunduğunu düşünmek yanlış olmaz. 

Şaşırtıcıdır, ABD aslında metrik sistemi 1866 yılında kabul etmiştir ancak resmi olarak dünya sistem kullanılmaktadır. 

KAYNAK:https://www.webtekno.com/inc-nedir-neye-gore-hesaplanir-h109308.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.