Alaca’nın mevcut durumu ve beklentileri masaya yatırıldı
banner135

Hitit Üniversitesi Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu tarafından “Mevcut Durum, Beklentiler ve Fırsatlar” konulu panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü Alaca Avni Çelik MYO Müdürü Doç. Dr. Metin Uçar’ın yaptığı programa konuşmacı olarak Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, Alaca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cumhur Atalık ve Alaca TSO Yönetim Kurulu Başkanı Günser Şirin katıldı.

Panele ilçe kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, STK temsilcileri ile Hitit Üniversitesinden öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı.

Panelde ilk olarak konuşma yapan Rektör Alkan, Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulunun önemli gelişmeler kat ettiğini ifade etti.

Alaca ilçesinde başlatılacak olan yüksek lisans eğitiminin altını çizen Rektör Alkan, MYO koordinatörlüğünde yüksek lisans eğitiminin verilecek olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Alaca Belediyesi ile çok güzel bir işbirliği neticesinde hep birlikte önemli başarılara imza atıldığını ve Alaca Avni Çelik MYO’nun hızlı bir büyüme ivmesi yakaladığını kaydeden Rektör Alkan, bu süreçte öğretim elemanlarının da önemli bir paya sahip olduğunu vurguladı.

Rektör Alkan, “İlçelerimizi hiçbir zaman merkezden ayrı tutmadık. İlçelerimizin dinamiklerine göre, orda ne tür eğitsel faaliyetleri yaparsak daha fazla katkı sağlarız düşüncesiyle yola çıktık. MYO’larda ilgili sektörün eleman ihtiyacını gidermek üzere yetiştirilen öğrencilerimizden oluşuyor. Hitit Üniversitesi olarak öğrencilerimizi tüm Türkiye’deki benzer mezunlarıyla yarışacak şekilde yetiştirmeye gayret ediyoruz. İlk önceliğimiz de kendi ilimiz ve kendi ilçemize dokunabilmektir. Bu anlamda da ilçelerimizdeki MYO’ların oluşumları ve açtığımız programlar oluşturulması zor olan süreçlerdir. Kaç öğrenciniz var sorusundan ziyade ne tür eğitimler veriyorsunuz neler yapıyorsunuz sorusunun cevabını almak son derece önemliydi ve bu anlamda zor olanı denedik” diyerek elde edilen başarılarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez de yaptığı konuşmada “Genç bir MYO’ya sahibiz. 2012 yılında başlatılan MYO süreci, bugün tüm hızıyla ilçemizde devam ediyor. İlerleyen dönemlerde de MYO’muzun büyüyerek öğrenci sayımızın 1000’lere ulaşacaktır” dedi.

Alaca’nın tarım ve hayvancılık alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Kaymakam Kurtyemez, ilçede bulunan kazı alanlarından da bahsederek Alaca’nın turizm alanında da gelişmeye açık olduğunu belirtti.

Kaymakam Kurtyemez, ziraat, veteriner ve turizm ile ilgili bölümlerle bölgenin sahip olduğu potansiyele büyük ölçüde katkı sağlayacağına inandığını söyleyerek Alaca Avni Çelik MYO’nun gelişimi için Kaymakamlık olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz ise Alaca Avni Çelik MYO’nun kuruluş ve gelişimine ilişkin bilgiler vererek “Artık geldiğimiz noktada MYO’muzda ilçemizin gelişimini konuşuyor hale geldik. Üniversitemizin ilçemizde var olması ilçenin sosyo-kültürel yapısının değişmesi, ufkunun genişlemesi demektir” dedi.

Başkan Eyvaz, Alaca’nın turizm, tarım, hayvancılık alanlarında gelişime açık olduğunu ve ilçenin jeopolitik konumunun önem arz ettiğini belirterek, bu alanlarda Üniversitemiz ile hayata geçirilebilecek projelerin bölgeye büyük fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

Alaca’nın tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Alaca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cumhur Atalık da tarım ve hayvancılık sektörünün geliştirilmesine yönelik Bakanlığın başlattığı projelerden bahsederek bu alanlarda Hitit Üniversitesi ile yapılabilecek işbirliklerinin Alaca için önemli olduğunu ifade etti.

Alaca TSO Yönetim Kurulu Başkanı Günser Şirin, Hitit Üniversitesinin ve Alaca Avni Çelik MYO’nun gelişimi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek, Alaca’da kurulacak olan Organize Hayvancılık Bölgesi hakkında bilgiler verdi.

50 yıllık bir plan çerçevesinde bölgenin ilk 2 etapta 30.000 hayvan kapasitesine ulaşacağını söyleyen Şirin, Hitit Üniversitesinin ilgili eğitim birimleri ve bölümleriyle gerçekleştirilebilecek işbirlikleri ile yapılacak çalışmaların önemine değindi.

Program, Alaca’nın mevcut durumu ve beklentileri hakkında fikir alış verişi ve soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.