“Hedefimiz Alaca’yı marka haline getirmek”
banner135

CHP’nin Alaca Belediye Başkan adayı Sedat Genç, günü makam odasında oturarak geçiren bir belediye yönetimi değil, çalışan, üreten, hizmet eden, Alaca’yı marka haline getirecek bir belediye yönetimi olacaklarını söyledi.

CHP’den Alaca Belediye Başkanlığı adaylığı kesinleşen Sedat Genç için, ilçede bir tanıtım toplantısı düzenlendi.

Alaca Belediyesi Kültür Salonu’nda düzenlenen aday tanıtım toplantısına CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, Çorum Belediye Başkan Adayı Özgür Kılıç, Eski Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, Eski İl Başkanları Gazi Özkubat, Cengiz Atlas, Kargı Belediye Başkan Adayı Kemal Dümenci, Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş, Aşdağul Belediye Başkanı Dursun Uzunca, Sungurlu İlçe Başkanı Ali Erayhan, Ortaköy İlçe Başkanı Engin Demir, Kadın Kolları İl Başkanı Gülhan Eke, Gençlik Kolları Başkanı Onur Topkül, İl ve Merkez İlçe yöneticileri, Çorum Belediye Meclisi Üyeleri Necdet Biçer, Sezer Yalçınkaya, Levent Çöphüseyinoğlu, Tuncay Yılmaz ve Naz Bulut, ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, İMO Şube Başkanı Ulaş Tokgöz, CHP Çorum Belediye ve İl Genel Meclisi Aday Adayları ile partililer ve davetliler katıldı.

ÇİMEN; ALACA’DA ADİL VE EŞİT HİZMET VEREN BİR BELEDİYE YARATACAĞIZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açış konuşma yapan CHP Alaca İlçe Başkanı İsmail Çimen, Alaca’nın eşit ve adil bir belediye yönetimine kavuşabilmesi için ellerini taşın altına koyduklarını belirterek, 31 Mart’ta Alaca’da halkçı bir belediye inşa etmek için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.

TÜFEKÇİ; CHP’Lİ BELEDİYELERD ASGARİ ÜCRET 2.200 TL OLACAK

CHP Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi ise, 31 Mart Yerel Seçimleri için belediye başkan adaylarını belirleme çalışmalarını sürdürdüklerini, bugüne kadar Merkez İlçe başta olmak üzere Oğuzlar, Kargı, Ortaköy ve Alaca ilçeleri ile Aşdağul’da başkan adaylarını belirlediklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘CHP’li belediyelerde asgari ücretin 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren iki bin 200 olacak’ şeklindeki müjdesine de dikkat çeken Tüfekçi, “CHP’li belediyeler huzur ve bereketin teminatıdır. Kazanacağımız belediyelerde, başkanlarımız ekipleriyle birlikte halkımızın huzuru ve refahı için var güçleriyle canla-başla çalışacaklarına güvenimiz tamdır” şeklinde konuştu.

GENÇ: GÖÇ VEREN DEĞİL, GÖÇ ALAN BİR ALACA YARATACAĞIZ

Sözlerine; ‘Belediye başkan adaylığı görevini layıkıyla yerine getirmek için gece gündüz demeden çalışacağıma, hepinizin huzurunda söz veriyorum.’ diye başlayan CHP Alaca Belediye Başkan Adayı Sedat Genç de, “Hep beraber çalışıp, Allah’ın izniyle bu görev ve sorumluluktan alnımızın akıyla çıkıp, 1 Nisan 2019’da çok kıymetli ve değerli Alaca halkının vereceği oylarla belediye Başkanı seçilerek yüzünüzü kara çıkartmayacağıma inancım tamdır” dedi.

Günü makam odasında oturan değil, çalışan, üreten, hizmet eden, Alaca’yı marka haline getirecek bir belediye yönetimi oluşturacaklarını ifade eden Sedat Genç, Alaca’nın Çorum’un tahıl ambarı olduğuna da dikkat çektiği konuşmasının devamında, 16 Maddeden oluşan temel politikaları ve projeleri hakkında şu bilgiler verdi;

GÜLER YÜZLÜ BELEDİYECİLİK

“Belediyemizin girişinden en üst birimlerine kadar her birimde temel ilkemiz, siz Alacalıların ve Alaca’da yaşayanların memnuniyetidir. Kapıdaki güvenlik görevlisinden belediye başkanına kadar, herkes güler yüzü ile sizlere hizmet edecektir.

ULAŞILABİLİRLİK

Güler yüzlü ve insan odaklı belediyecilik anlayışımız gereği olarak, her vatandaşın başkana ve yönetim kademesine doğrudan ulaşabileceği bir mekanizma oluşturulacaktır. Hem sanal, hem de yüz yüze iletişim sağlanacaktır. Belirli kişilerin kısıtlı zamanlarda yetkililere ulaşmasından ziyade, haftanın her günü nöbetçi yönetici uygulamasına geçilecektir.

ÇALIŞAN VE ÜRETEN BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

Belediyemizin amacı, etkin bir şekilde çalışarak kentimizi daha yaşanabilir hale getirmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için üreten, çalışan ve projeler oluşturan, vatandaşlarımızın sorunlarını dinleyen ve bu doğrultuda çözümler üreten uzmanlar ekibi kurulacaktır. Dayanışmacı bir anlayış ile üreteceğiz ve hakça paylaşacağız. Belediyemize hazırladığımız projelerle zarar eden değil kar eden ve bu karı Alaca’da yaşayan milletimizle paylaşan haline getireceğiz. Bundan kastımız belediyenin karını, ulaşım, su fiyatları ve belediye harçlarını ucuzlatarak siz değerli halkımızla paylaşacağız.

GERÇEKÇİ KENT ETÜDÜ

Kentimizin sosyal, kültürel ve fiziksel etüdü yapılarak gereksinimler doğrultusunda hareket edilecektir. Böylece kaynak israfı yapılmayacaktır. Kentin envanterini çıkaracak olan bu çalışma aynı zamanda stratejik planımızın da temelini oluşturacaktır.

ETKİLİ STRATEJİK PLAN

Gerçekçi verilere dayandırılarak tarafımızdan hazırlanacak stratejik plan, kâğıt üzerinde kalmayacak, bizim yol haritamız olacaktır. Bu stratejik plan halk ve kent gerçeklerinden uzak olmayacak, Alacalılarla birlikte bilimsel yöntemler ışığında hazırlanacaktır. Stratejik plan aynı zamanda yapacaklarımızın bir taahhütnamesi olacaktır.

SOĞUK HAVA DEPOLARI

Alaca Çorum ‘un tahıl ambarı, soğan, pancar, ayçiçeği başkentidir. Alaca, tarıma elverişli en güzel arazilerine, en çalışkan ve üretken çiftçisine sahiptir. Bu doğrultuda belediyemiz tarafından kurulacak olan soğuk hava depoları sayesinde çiftçimizin depo çilesi sona erdirilip, kaliteli ürün yetiştirilmesi ve satılması sağlanarak çiftçilerimizin daha iyi kazanç elde edilmesi sağlanacaktır.

KENT DÜZENLEMELERİ

Kent düzenlemelerinde temel ölçütümüz çevre değerleridir. Modern kent planlamacılığının ilkeleri doğrultusunda yapılacak düzenlemelerden doğan değer artışları hakça bölüşülecektir. Bu adaletli süreç; hak sahibinin yerinde korunması ilkesi ile desteklenecektir.

EĞİTİM

Belediyemiz tarafından kurulacak bir Eğitim Enstitüsü ile okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm öğretim kademelerinde hem destekleyici hem de geliştirici hizmetler verilecektir. Nitelikli eğitimin kentimizde oluşması için Eğitim Danışmanları (Eğitim Koçluğu) birimi oluşturulacaktır. Böylece hem atanamayan öğretmenler için bir istihdam olanağı oluşacak hem de pedagojik formasyonu olan uzmanlar, aileler ve öğrenciler birlikte nitelikli eğitim süreci oluşturacaklardır.

İSTİHDAM YARATMA KAPASİTESİ

Belediyemizin emek ve iş piyasasının gereksinimleri doğrultusunda açacağı istihdama dönük meslek edindirme kursları işlevsel olarak uygulanacaktır. Belediye bünyesinde kentin çeşitli yerlerinde açılacak olan İstihdam Araştırma ve İşe Yerleştirme Ofisleri (İYO), Alacalı gençler ile emek piyasası arasında bir köprü görevi üstlenecektir. Bu ofisler sadece iş bulma amaçlı değil aynı zamanda eğitim ve meslek alanlarındaki kazanımların kariyere etkisi konusunda danışmanlık yapacaktır.

KÜLTÜR VE SANAT

Belediyemizin önceliği kültürel alt yapısı güçlü olan kentimizi, dünya ölçeğinde bir sanat ve kültür merkezi haline getirmektir. Bu amaçla belediyemiz tarafından Sanat Akademisi ve Kent Kütüphaneleri kurulacaktır. Bu kütüphaneler ve Sanat Akademisi çocuklara ve yetişkinlere ayrı eğitimler vererek tüm Alacalıların hizmetinde olacaktır.

TURİZM VE TANITIM

Hiç bir dünya kentinde olmayan 5000 bin yıllık tarihe sahip olan Alaca’nın UNESCO dünya miras listesinde yer alan Hattuşa, Alacahöyük, Eskiyapar ve Örükaya gibi Ören yerleri için turizmden maksimum gelir elde etmek kapsamında Avrupa birliği projeleri hazırlayıp, bu pastadan en büyük payın alınması sağlanacaktır. Bu Avrupa birliği projeleri kapsamında gelecek olan turistlerin ulaşım, rehberlik ve konaklama hizmetleri, kurulacak olan otel ve turizm merkezinden sağlanacaktır. Yurt dışında da tanıtım yapılabilmesi için belediye tarafından belgeseller hazırlatılacaktır.

SPOR HİZMETLERİ

Alaca’lıların spor yapabilmeleri ve sağlıklı yaşam ilkelerini hayata geçirebilmeleri, sportif kültür edinebilmeleri ve amatör bir spor dalı ile uğraşabilmeleri için, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) mezunlarından destek alacağız. Beden Eğitimi Öğretmenliğinden mezun uzmanların istihdam edileceği, Spor ve Sağlıklı Yaşam Danışmanları birimi kurulacaktır.

MUHTARLAR KONSEYİ

180 Yıllık Muhtarlık Kurumu ile yakın ilişkiler kuracağız. Muhtar dostu belediye anlayışı ile mahalle muhtarlarımızın kendi aralarında seçeceği üyelerden oluşan bir Muhtarlar Konseyi ile yönetim kararlarımızı paylaşacağız. Kent-Bölge ve Muhtarlar Konseylerinin en temel görevi, belediyemizi denetlemek olacaktır. Böylelikle şeffaf belediyeciliği sözde değil, özde gerçekleştirmiş olacağız.

HESAPVEREBİLİRLİK VE SAYDAMLIK

Belediyemizin temel ilkelerinden biri hesap verebilirlik ve saydamlıktır. Bu doğrultuda hem başkan hem de yönetim kademesi mal varlıklarını, göreve başladıkları ilk gün açıklayacaklar ve her yıl güncelleyeceklerdir. Alaca Belediye Meclisi toplantıları, belediyemizin internet sayfasından canlı yayınlanacak, böylece tüm yurttaşlarımızın belediye çalışmalarını hem izleme hem de denetleme olanağı oluşturulacaktır.

ENGELLİLER KURUMU

Belediyemizde kurulacak engelliler kurumu ile kentimizde yaşayan engelli bireylerin desteklenmesi ve sosyal yaşama etkin katılarak üretim-emek ilişkisinde kazanç sağlamalarına dönük uygulamalar yapılacaktır. Belediyemiz engelli dostu bir belediye olacaktır. Engelli bireylerin belirli altyapı ve belediye hizmetlerine ücretsiz erişimi sağlanacaktır.

YAŞLI DOSTU BELEDİYE

Belediyemiz yaşlı hemşehrilerimize ayrı bir önem vermektedir. Bu amaçla kurulacak telefon hattı ile hizmet doğrudan yaşlılarımızın ayağına götürülecektir. Günlük hayatta belirli şeyleri yapmak için desteğe ihtiyacı olan veya gözetim altında bulunmaları gereken 65 yaş üzeri (veya iş göremez ) yaşlılara destek sağlanacaktır. Bütün bu çalışmalar ışığında Alaca’mız ayrıcalıklı, yaşanabilir, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında ilerleyen bir kent olacaktır.

Tüm bu saydığım projelerden görebileceğiniz üzere, bu kenti hep beraber göç veren değil, göç alan bir kent haline getireceğiz Alaca sokaklarında, caddelerinde, “beni eleştirecekler” korkusundan dolayı gezemeyen, dolaşamayan bir başkan olmayacağım. Geçmişte ve bugün nasıl aranızda geziyorsam, aynı şekilde içinizden biri olan bir başkan olacağım. Hepinize tek tek teşekkür ederim. Vakit tamam, değişim vakti. Vakit tamam, Alaca Belediyesini, Türkiye Cumhuriyeti Alaca Belediyesi yapma vaktidir. Alaca’mızı gençleştirecek ve geliştireceğiz”

Aday tanıtım toplantısı, CHP Çorum Belediye Başkan Adayı Özgür Kılıç’ın da kısa bir selamlama konuşması ve günün anısına toplu fotoğraf çekilmesi ile son buldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.