Evrende varlığın sırrı her şeyin kendi varlığının teşekkülleriyle içice oluşu dur ki. Buna neden, her varlığın kendi varlığını olanaklı kılan koşulların münasebeti yoluyla. Denklem kurucu hassasiyetlik yapılanış ayarıyla ortaya çıktığından !!!

Buna yanılmayıcı fayda bulduruculuğun hareketlilik sağlatıcı çare kuralının şaşmayıcılığı denir ki.

Bu ileri sürüm ayarını gösteren: Elbette yeterince lüzumlu bir alanı ifade etmesinin argümanlarına dahil olucu unsurların da bileşkeleriyle ayrı ayrı yapılana bilmeyi içerici türlerin oluşum farklılıkları ise; onların bileşkelerinin farklılıkların dan olduklarındandır ki !! Herkes, her şey birbirin den farklık gösterir.

••• Çünkü evren de her şey kesinlikle bir şekilde alan belirleyici olduğundan !!! Buna her şeyin en dıştan en içe doğru aidiyetleriyle - ait oluşlarıyla içice geçişleri denir. Objeler ve subjeler dahil olmak üzere her şey -tüm unsurlar;

dıştan içe doğru bütünlüklerini tamamlarken. İçten dışa doğru da biçimlenici olurlar. O halde bu bağlamda insanı tarif ettiğimiz de: Hassas ayarlarının ille de kanıtlayıcılıkla, varlığının sağlanmasıyla ortaya çıkışlarını mümkün kılan var oluşları !!! İnsan olmalarının anlamını çürütmeyici genellemeyle; buyurunuz zayıf kalmayınız ki ; hiç olmamanız için tamamınız şu şekildesiniz. Yani ayar kararlığınız var oluşunuzun orijinalliğine amel edicidir ki. İnsanlar olarak çok türden farklı ifadeleriniz olsa da. Tasarlanışlarınızla tasarlayışlarınız olsa da. Umumi koşullarınız ileri götürücü ya da geriletici olsa da. Güçlü oluşunuz la karşı çıkamaz acizlikler sizden uzaklaşsalar da. Veya zayıf ilkelerinizle önünüze çıkan zorlukların sürükledikleri olsanız da. Türlü türlü meziyetlerinizden gelen başarılarınıza imzanızı atsanız da. Ya da yetersizlik, yeteneksizlik yüzünden amaçsızca, ifadesizce kalsanız da...İnsan olarak, insanlık olarak bilesiniz ki.

••• İlle de varlığımızın alanlarına dair sınırlarımızın dünya içerisinden başlayıp da; kendi iç dünyanıza doğru en incelici özümüze - mevcudiyetimize doğru içice geçer iken. Gene aynı akış ritim ile birbirine akışlarının sonsuz evrenselliklerine ilintili olarak mevcudiyetleri ayrı ayrı bulunan her birimizin evrensel ruhu !! Bizi en dışımızda çevreler iken. Saniyede elli bin işlem yaptığı varsayılan vücudumuzun en incelikli arınmış canlılığın özünün özü olan bedensel ruhumuzun da içerisin de olduğu.Tümüyle biçimlenişimizin evrensel ruhumuzun varlığıyla içice geçebilme akışları !! Bir ömür boyu dalgalı sarsıntıların oluşlarıyla doludurlar ki. Zannımca bu husus da değerlendirmem ancak şöyle olur.

•••Bedensel ruh ağırlıklı insanlar, bilinç tasarımlarını kolay kolay yüksek ruh hasletleriyle biçimlendiremediklerinden. Kesin farklılıklarını gözden düşürücü formasyonlarla ayar verdiklerinden. İyi değerlendirici ifadeler üretemediklerinden. yepyeni geçerlilikleri sağlayamadıklarından. Delillere dayandırıcı yaklaşımlarıyla öne çıkamadıklarından. Ayrıcalıklarına saygınlık getirici bileşkelerini oluşturamadıklarından. Genel tanımlarına iyileştirici alternatifler sunamadıklarından. Doğal anlayışlı, orijin açıklayışlı olamadıklarından. Aslında en mühim olanlardan yana olacak kadar savunmacı olamadıklarından...Kısaca gönül yanlısı varlıklarının mevcudiyetleriyle coşamayıcı doyumsuzluklara bağlı kalarak !!! Özellikle de canlı dünyalarının hayata açılışlarıyla baş edemeyecek kadar.

Adeta kendilerine dünya sizindir; seçip alınız dercesine kabın sayıcılığa yönelişleri belirginleşici varlıklarının

içice oluşları dikkat çekicidirler. Evrensel ruh ağırlıklı olanlar ise. Bütün bunların aksine gönül hoşluğuyla; olgun, geçerli,sahiden kudret göstere bilici, muhteşem saadet ve sanatın dışlamadığı, koşullarına göre önemli olanları gözlemleyen, inanılır.ve güvenilir yönelişleri kendilerine yakıştıranlar......olarak. Kendilerinin ve sadece birilerinin varlığını algılaya bilmekten öte !!! Her bir ilave olarak icap eden herkesin varlığının önemini koşulsuz gözlemleye bilmeleriyle var oluşlarını içice tuta bilenlerdir.

•••Batıni hikmete dalmak istese bilerek.

Arif olan hayal de bile göre bilicidir.

Viranelerle şahane olabilirlilikleri.

Oysaki herkesin en tartışmasıdır ki !

Dünya yalan mı, essah mı dır diyerek.

Halbuki asıl olan, insanca yaşamak.

Orijinal kalmakla yaşamayı akılla.

Aklı da zekayla içice geçire bilerek.

Dünya insanlığı olarak istiyoruz ki !!

Asıl, asil olabilen, bizimle içice geçen.

Bir yönetim sistemimiz olsun hakiki.

Bakınız, insanlık badanaj yapıyor !

Buna uyanlardan ne olur, ne olmaz !

Yüksek başarı bile öğreti değildir.

Var oluşuyla insan olmanın yanında.

Kapitalizmle sosyalizm, birde var ya.

Şu meşhur ürkütücü emperyalizm.

Olmuşlardır demokrasilerin çabaları.

Dolaplarla dopdolu şu dünya da !!

Essah ya da yalan olan yolculukları.

Soralım herkesin içice geçişselliklere.

Acaba hangi essahla, hangi yalanla.

İçselleşmek istiyorsunuz söyleyiniz ki.

Hepsiyle dopdolu şu verimli dünya.

Sayın bitmez içiceler. (Yavuz Yurt ).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.