Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu 2024 Yılı 9. Toplantısı yapıldı
banner135

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu toplantısında “İnternet Haber Sitelerinin Teknik Olarak Uyması Gereken Kurallara Dair Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” kabul edilirken, resmî ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemler, internet haber sitelerinin alan adı değişikliğine ilişkin başvuruları, basın çalışanlarının borç para talepleri ile diğer idari konular görüşülerek karara bağlandı.

İnternet haber sitelerinin teknik olarak uyması gereken kurallar belirlendi

Resmî ilan ve reklam yayımı ile alakalı internet haber sitelerinin ziyaretçi trafik bilgileri, içerik ve veri güvenliği gibi uymaları gereken teknik kurallar ile buna ilişkin yapılacak incelemelere dair usul ve esaslar Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nda görüşülerek “İnternet Haber Sitelerinin Teknik Olarak Uyması Gereken Kurallara Dair Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” kabul edildi.

Tebliğ’de genel teknik kurallar, BİK Analitik ölçüm takip koduna ilişkin kurallar, içerik, mahreç ve künye sayfası standartları, ziyaretçi trafiğinin ölçümü ve manipülasyona ilişkin detaylar ile site haritası konularına yer verildi.

195 Sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanun, 31 Mart 2023 tarihine kadar yürürlükte bulunan Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği ile Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği’ne Dair Kararlar

Resmî ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemlerin görüşülmesi neticesinde;

İstanbul’da yayımlanan 2, Kastamonu’da yayımlanan 2, Tekirdağ’da yayımlanan 1 ve Tokat’ta yayımlanan 1 gazetenin Defter Tutma Şartını, Konya’daki 2 internet haber sitesi ile Antalya, Aydın, Bursa, Çorum, İzmir, Sakarya ve Uşak’taki birer internet haber sitesinin Mahreç Kullanımı Şartını, Bursa’daki bir internet haber sitesinin İçerik ve Mahreç Kullanımı Şartlarını, İstanbul’daki bir internet haber sitesi ile İstanbul’da yayımlanan bir gazetenin Sevk Edilen İlanları Zamanında Yayımlamamaları, Samsun’daki bir internet haber sitesinin Kadro Bildirim Zorunluluğu ve Mahreç Kullanımı Şartlarını, Osmaniye’deki bir internet haber sitesinin Kadro Şartını, Rize’deki bir internet haber sitesinin Kadro, Kadro Bildirim Zorunluluğu ve Yayında Süreklilik Şartlarını, Van’daki bir internet haber sitesinin de Kadro Bildirim Zorunluluğunu Yerine Getirememesi sebebiyle 195 sayılı Kanun’un 49. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca İstanbul, Kastamonu, Tekirdağ ve Tokat’ta yayımlanan gazetelere 3’er gün, Konya, Antalya, Aydın, Bursa, Çorum, İzmir, Sakarya ve Uşak’taki internet haber sitelerine 2’şer gün, Bursa’daki bir internet haber sitesine 3 gün, İstanbul’daki internet haber sitesi ile gazeteye 7’şer gün, Samsun’daki internet haber sitesine 5 gün, Osmaniye’deki internet haber sitesine 3 gün, Rize’deki internet haber sitesine 3 gün, Van’daki internet haber sitesine de 3 gün süreyle resmî ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

Süreli yayınların haklarında alınan Genel Müdürlük Kararlarına yaptıkları itirazların değerlendirilmesi sonucunda;

Antalya’da yayımlanan bir gazetenin Sevk Edilen İlanları Zamanında Yayımlamaması ve Van’da yayımlanan bir gazetenin Kadro Bildirim ve İşyeri Zorunluluğu Şartlarını, Van’da yayımlanan 2 gazetenin Kadro Şartını, Yozgat’ta yayımlanan bir gazetenin de Defter Tutma Şartını ihlal etmeleri sebebiyle haklarında alınan Genel Müdürlük Kararlarına yaptıkları itirazlar reddedilirken, Antalya’da yayımlanan gazeteye 7 gün, Van’da yayımlanan gazeteye 5 gün, Van’da yayımlanan 2 gazeteye 3’er gün, Yozgat’ta yayımlanan gazeteye ise 3 gün süreyle resmî ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

İstanbul’da yayımlanan bir gazetenin “yayımlama hakkının devamına yönelik işlem yapılmasına mahal olmadığına” dair hakkında alınan Genel Müdürlük Kararına yaptığı itiraz reddedildi.

İnternet haber sitelerinin alan adları değişikliği talepleri

Toplantıda internet haber sitelerinin alan adı değişikliği talepleri de görüşülerek karara bağlandı. Bilecik, Bitlis, Trabzon ve Siirt’teki 1’er internet haber sitesinin alan adı değişikliği yapmalarına izin verildi.

Borç para ve yardımlar

Basın İlan Kurumu, basının desteklenmesine yönelik faaliyetleri kapsamında Kurumun Teşkiline Dair 195 sayılı Kanun, Basın İlan Kurumu Yönetmeliği ve 219 sayılı Borç Para ve Yardımlara Dair Genel Kurul Kararının ilgili hükümleri uyarınca basında fikren ve bedenen çalışanlara faizsiz borç para vermekte ve yardıma muhtaç basın mensupları ile vefat edenlerin ihtiyaç sahibi ailelerine de maddi yardımlar yapmaktadır.

Bu kapsamda resmî ilan yayımlama hakkını haiz süreli yayınlarda fikren veya bedenen çalışan 25 kişinin borç talepleri kabul edilerek; 25 basın mensubunun her birine 12.000 Türk Lirası olmak üzere faizsiz ve 12 ay geri ödemeli toplam 300.000 Türk Lirası tutarında borç para yardımı yapılmasına karar verildi.

Erkan Karaca

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.