10 kişiye 5 aylık iş imkanı
banner135

Alaca Kaymakamlığında 10 kişi 5 ay süreyle istihdam edilecek.

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından, Çorum il genelinde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulanacak.

Program kapsamında 400 kişiye 5 aylık istihdam imkanı sağlanacak.

400 personelin Çorum Belediyesi, Çorum İl Özel İdaresi ve Çorum Orman İşletme Müdürlüğü başta olmak üzere ilçe kaymakamlıklarında çalıştırılacağı bildirildi.

İŞ-KUR'dan yapılan açıklamaya göre; 6 Temmuz 2018 tarihinde imzalanan protokollere istinaden kamu kurumlarında toplamda 400 kişi 5 ay süreyle istihdam edilecek. Program 1 Ağustos 2018 tarihinde başlayacak, 31 Aralık 2018 tarihinde sonlandırılacak.

Programın konusu kamusal çevre temizliği ve park düzenlemeleri ile ilgili faaliyetler olacak Katılımcılara program süresince asgari ücret ödenecek, finansmanı İŞKUR tarafından sağlanacak.

Başvurular; 9 Temmuz 2018 - 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında alınacak.

Yönetmeliğe göre katılımcılar; geçerli başvurular içerisinden Çorum Belediyesi, Çorum İl Özel İdaresi ve Çorum Orman İşletme Müdürlüğü için yüzde yüz noter kurası (% 100 kura) Kaymakamlıklar için ise liste yöntemi ile belirlenecek.

Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşların 13 Temmuz 2018 Cuma gününe kadar (Cuma dahil), İŞKUR İl Müdürlüğüne veya İlçe belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren hizmet noktalarına şahsen gelerek ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden 13/07/2018 Cuma günü (Saat: 24:00’a kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler / İstihdam / Toplum Yararına Programlar / TYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekiyor.

Ayrıca, son bir yıl içerisinde TYP’den toplam 9 aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabilecekler.

Yapılan açıklamada başvuru şartları hakkında şu bilgiler verildi:

"Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.

PROGRAMLARA BAŞVURU ŞARTLARI:

- İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak,

- Açıköğretim hariç öğrenci olmamak,

- Emekli ve malul aylığı almamak,

- İşgöremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir

- Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak,

- Son altı ay içerisinde İŞKUR’un diğer programlarından (Kurs ve İşbaşı Eğitim programından) faydalanmamış olmak,

- Son bir yıl içerisinde Toplum Yararına Programlardan (TYP) dokuz aydan az faydalanmış olmak.

- 5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanundaki Ek-5 tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar.

NEREYE KAÇ PERSONEL ALINACAK

Program kapsamında; Çorum Belediyesine 115, Çorum İl Özel İdaresine 100, Çorum Orman İşletme Müdürlüğüne 82, Alaca Kaymakamlığına 10, Bayat Kaymakamlığına 5, Boğazkale Kaymakamlığına 5, Dodurga Kaymakamlığına 5, İskilip Kaymakamlığına 10, Kargı Kaymakamlığına 5, Laçin Kaymakamlığına 5, Mecitözü Kaymakamlığına 5, Oğuzlar Kaymakamlığına 5, Ortaköy Kaymakamlığına 5, Osmancık Kaymakamlığına 10, Sungurlu Kaymakamlığına 10, Uğurludağ Kaymakamlığına 5, Osmancık Orman İşletme Şefliğine 18 kişi alınacak.

Noter kura tarihleri yerel basın aracılığıyla duyurulacak. Ayrıca Kurum tarafından durumu uygun olan katılımcılara mesaj yoluyla bildirilecek.

Nihai listeler İŞKUR ve TYP Protokolü imzalayan ilgili kurum ve kuruluşlarda ilan edilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.