Çorum’a kanser tedavi merkezi
banner135

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM Tarım ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Çorum’da kanser tedavi merkezi kurulmasıyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ile görüştü.

Milletvekili Ceylan, AK Parti Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ ve İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı ile birlikte Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ı ziyaret etti.

Ziyarette Çorum’da kanser tedavi merkezi kurulmasıyla ilgili olarak karşılıklı istişarede bulunuldu.

Yapılan istişarenin ardından Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yüksek maliyetli başta kanser türleri olmak üzere bir çok hasatlığın ileri düzeyde teşhisinde kullanılan PT-CT cihazı, Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne de yine akciğer kanserinin teşhisinde kullanılan yüksek maliyetli EBUS cihazı alınması kararlaştırıldı.

Çorum’a kurulacak Kanser Tedavi Merkezi’nin alt yapısının oluşturulması için gereken üst düzey teknolojiye sahip cihazların devreye girmesiyle Çorum’dan büyük şehirlere yapılan sevklerin önemli ölçüde azaltılması ve Çorum’un çok önemli bir merkeze daha kavuşturulması hedefleniyor.

PET/CT CİHAZI

Kanserin ilk teşhisi, evrelenmesi, yaygınlığının belirlenmesi ve doğru bir tedavi planı çıkarılması için tüm aşamalar PET/CT cihazı ile gerçekleştirilebiliyor. PET/CT ile kanser haritası çıkarılarak bu hastalık ile etkin bir mücadele sağlanıyor.Pozitron emisyon tomografisi (PET) teknolojisi, bilgisayarlı tomografi (CT) ile birleştirilerek, bir çok hastalığın teşhisine olanak sağlayan çok önemli bir tıbbi görüntüleme yöntemidir.PET/CT; büyük ölçüde kanser hastalarında kullanılmaktadır. Fakat bunun dışında nedeni bilinmeyen ateş durumunda enfeksiyon odağının bulunmasında, kalp hastalarında canlı dokunun tespitinde, Alzheimer ve demansın ayrımında kullanılmaktadır.

EBUS CİHAZIEBUS, akciğer kanserinin yanı sıra tüberküloz, sarkoidoz, diğer enfeksiyon hastalıkları, lenfomalar gibi birçok hastalığın da teşhisinde kullanılan ve bir çeşit bronkoskopi yöntemidir.

Tümör ya da diğer hastalıklar her zaman hava yollarının içinde yani bronşlarda yer almazlar. Akciğer kökenli hastalıkların ilk habercisi çoğu kez akciğerdeki lenf bezleridir. EBUS, lenf bezlerini tarayarak, şüpheli lenf bezlerinden biyopsi alınıp kanser tanısının konmasında, yine kanserin evrelemesinde, yardımcı olur. EBUS yöntemi; kişiyi ileri cerrahi girişimden kurtarabilen oldukça gelişmiş bir tanı yöntemidir.

Bu yöntem, özellikle göğüs boşluğu içerisindeki büyümüş lenf bezlerinin tanısında, konvansiyonel yöntemlerle ulaşılamayan tümörlerin tanısı ve evrelemesi ile tedavi kararında, sarkoidoz, lenfoma, tüberküloz gibi hastalıkların tanısında, büyük akciğer damarları düzeyindeki pıhtıların saptanmasında başarı ile kullanılabilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.