9.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali müracaatları devam ediyor
banner135

Tertip komitesi konuyla ilgili, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu öncülüğünde, devlet kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütleri,iletişim ve basın kuruluşları proje ortaklığı ile 9.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ve Yarışmasının yapıldığını duyurdu.

“TÜRK DÜNYASI 2024 YILI BELGESELİNİ SEÇİYOR.

Konuyla ilgili olarak Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Düzenleme Kurulu Başkanı Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir şu açıklamayı yaptı:

“Festival ve yarışmaya müracaatlar devam ediyor.Son müracaat tarihi 30 Ağustos 2024’tür.

Festival düzenleme kurulu olarak dünyanın en eski ve yaygın kültür miraslarından birini  Türk kültürünün temsil ettiğini düşünüyoruz.Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve bu mirası yaşatmak önemli sorumluluklarımızdandır.

9.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ VE YARIŞMASININ  GALA ÖDÜL TÖRENİ TÜRKİYE DE YAPILACAK

Türk kültürünün profesyoneller ve genç nesiller tarafından belgelenmesi/tanınması her geçen gün değişen-dönüşen dünyada iz bırakmak açısından önem taşımaktadır. Bu maksatla Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması yapılmaktadır.

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; özerk Türk Cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Yakutistan, Dağıstan, Hakasya ve akraba topluluklarının katımı ile.9.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmasının  gala ödül töreni Türkiye de yapılacak.Akabinde 9 ülke ve 11 Türk bölgesinde derece alan filmlerin gösterimlerini amaçlıyoruz.

Proje ortaklarımız; Türkiye’den İstanbul Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Ankara Bilim Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Osmaniye Kork Ata Üniversitesi, Karabük Üniversitesi  ve Yozgat Bozok Üniversitesi. Azerbaycan’dan Bakü Devlet, Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat, Üniversiteleri, Kazakistan’dan Al Farabi Kazak Milli Üniversitesi, Jurganov adına Sanat Akademisi, Kırgızistan’dan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Makedonya’dan Amerikan Fon Üniversitesi, KKTC’den Yakın Doğu Üniversitesi ve Özbekistan Taşkent Devlet Medeniyet ve Sanat Enstitüsü, Özbekistan Gazetecilik ve kitle iletişim Üniversiteleridir.

Festival destekçilerimiz; T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü,TİKA,YTB, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü dür.

Projemize katkı veren sivil toplum örgütleri ve yayın kuruluşları ,SE-SAM, FİLM-SAN Vakfı, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği,AVKON,TİMBİR,Azerbaycan Matbuat Şurası, Kazakistan Türk Medeniyetleri Vakfı,Kırgızistan Han Tangrı Vakfı’dır. TRT Avaz, Türkmeneli TV, Kırgızistan-ASİA TV, Kazakistan EL ARNA TV, KKTC Bayrak Radyo TV, Genç TV, Türkiye-Mercan TV, Aksu TV, Fırat TV, BRTV’nin yayın desteği ile gerçekleştirecektir.”

Festivalle ilgili Geniş bilgi www.turkbelgesel.com sitesinden ögrenilip,müracaatlar [email protected]  adresi üzerinden yapılmaktadır.”

Erkan Karaca

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.