Profesyonel futbolculuktan manav dükkânına!
banner135

Çorum’un Alaca İlçesine ilk yerleşen Tatar bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen ve futbol tutkusuyla ilçesinin profesyonel anlamda ilk futbolcusu olan ve sonrasında Kıbrıs hareketine asker olarak katılarak oradan gazi olarak askerliğini tamamlayan namı değer “He Tatar” Satılmış Bilgili’nin hikayesi duygulandırıyor.
“He Tatar” olarak bilinen Satılmış Bilgili’nin babası, Alaca’ya ilk yerleşen Kalecikkaya köyünden göçüp gelen Tatarlardan Işılak Sımayıl, annesinin adı da Lütfiye’dir.
He Tatar Satılmış, Kalecikkaya Köyünde 1946’da doğar. Kendisinden önce doğan üç kardeşi yaşamaz. Babası Işılak Sımayıl üç çocuğunun ölümünden sonra Satılmış dünyaya gelince “Bu balada ölmesin” diye köyde ne var ne yoksa satıp, Alaca ilçesine taşınır.
Babası Işılak Sımayıl yapı ustası idi. Belediye Binasının karşısındaki arsalardan bir yer alarak eşi Lütfiye ile birlikte bir ev yapar. Daha sonra Işılak Sımayıl bu evi satarak Söğütözü yolunda geniş arsası olan bir ev satın alır.


BABASI ÜZERİNE ÇOK TİTRERDİ
“He Tatar Satılmış” babasının üzerinde titrediği ilk oğlu idi. Ona ne yapacağını bilemiyordu. Çarşıdan eve dönüşünde eli hiç boş dönmezdi, bakkaldan kırık leblebi, kuru üzüm, iğde, şeker almayı hiç unutmazdı. Anası Lütfiye ise oğlu Satılmış’ı ne sıkıntılarla doğurduğunu bildiği için onun yemeğine, giyimine ayrı bir özen gösterirdi. Nazlı ve şımarık büyütülmüştü. Bu yüzden haylazdı. Mahalleye zar ağlatıyordu.
Köyde Tuzculuk yapan Cabbar dede Alaca’ya geldiğinde Işılak Sımayıl’ın evinde misafir olurdu. Eşeklerini de ahıra bağlardı. Yaramaz ve haylaz Satılmış, Cabbar Dedenin bir gün eşekle giderken kuyruğuna teneke bağlamış. Tenekenin gürültüsünü duyan eşek parlamış. Cabbar dede eşekten aşağı düşmüş. Kafası gözü yarılmış. Babası Işılak Sımayıl Satılmış’ın bu kabahatini affetmemiş, ilk sopayı işte o zaman Satılmış’a vurmuş.
Babası Işılak Sımayıl oğlu Satılmış’ı Alaca’nın Dumlupınar İlköğretimine yazdırır. Satılmış sabahleyin bu okula, öğleden sonrada Söğütözündeki cami hocasından Kuran öğrenmeye gidermiş.
Boş zamanlarında da tarlalarda arkadaşlarıyla top oynardı. İyi bir topçu olmuştu fakat babası top oynamasına karşıydı. O babasından habersiz okula ve hocaya gitmeyip top peşinden koşardı. Bu yüzden babasından çok dayak yerdi.
Ortaokulda iken Alaca’nın genç futbol takımında, Çorum’da lise takımında ve Çorum Çimento Fabrikasının Futbol takımında amatörce top koşturdu. Çorum’da oynadığı toptan dolayı çok iyi tanınmıştı ve halk onu Satılmış isminden çok “Tatar” lakabıyla biliyordu. Oynadığı her maçta seyirciler “Tatar,Tatar” diye statta tempo tutuyorlardı.


ALACA’NIN İLK PROFESYONEL FUTBOLCUSU OLDU
Satılmış Bilgili, futbola âşık olmuştu. Bu yüzden liseyi hep çift dikişle geçiyordu. Lise son sınıfta iken Çorum Spor’a profesyonel olarak transfer oldu. Alaca ilçesindeki ilk profesyonel futbolcu Satılmış Bilgili’ oldu. Çorum Spor Satılmış Bilgili’nin transfer olduğu yıl ikinci lige çıkmıştı. O zamanın parasıyla yüksek bir transfer ücreti almıştı. Aldığı transfer ücretiyle düğününü yapar.
Evlendikten sonra Satılmış Bilgili futbola devam edemez, askere gider. Balıkesir Kıbrıs Değiştirme Birliğinde iki aylık acemi asker iken Kıbrıs’ta savaş çıkar. Satılmış Bilgili Kıbrıs Barış hareketinde adaya çıkan, Beşparmak Dağlarında Yunan’a dünyayı dar eden ilk birliklerin içinde yer alır.


ŞEHİT OLDUĞU HABERİ AİLEYİ YIKAR
Dedesi Çanakkale gazisi Yusuf gibi Satılmış Bilgili’de Yunan’a karşı kahramanca savaşır. Ayaklarına şarapnel parçaları değer. Babasına, Satılmış Kıbrıs’ta şehit olduğu haberi gelir. Babası ve ailesi yıkılır. Askerlik şubesine koşorlar. Oradan doğru bilgiyi alınca yüreklerine su serpilir. Satılmış Bilgili Kıbrıs’ta yunanla göğüs göğse çarpışırken bir oğlu olur. Yazdığı mektupta oğlumun adını Kıbrıs koyun der. Babası Işılak Sımayıl Kıbrıs adı olmaz diyerek “Yasin” olsun der ve oğluna Yasin adını koyarlar.
Satılmış Bilgili Kıbrıs gazisi olarak vatani görevini tamamlayıp, yuvasına kavuşur. Savaşın psikolojik havasını uzun süre üzerinden atamaz. Ayaklarından yaralandığı için de futbol hayatına devam edemez.
İlk önce bir kahve, daha sonra bir giyim mağazası açar. O yıllardaki ekonomik kriz nedeniyle giyim mağazasını kapatmak zorunda kalır.


“HE TATAR KIBRIS MANAVI” ADINI KOYAR
Gençlik yılarında sebze halinde çok çalışmıştır. Sebze dükkânı açmaya karar verir. Halin ilk girişine manav dükkanı açar. Dükkânının adını da “He Tatar Kıbrıs Manavı” koyar.
Kardeşi Yusuf ve amcasının torunu Feti Bilgili’yi bu manava ortak eder. Bugüne kadar bu dükkânda birçok insan çalışarak geçimini sağlar. Alaca İlçesinin eski halin ilk girişinde “He Tatar Kıbrıs Manavı” olarak uzun süre çalıştıran Satılmış Bilgili 2014 yılında vefat eder. Manavı oğlu Yasin Bilgili devralırken, amcası Yusuf Bilgili ile birlikte devam ettirmektedirler. 

Arap Kurt

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.