Şu koskocaman dünyayı anlam bakımıyla bir bütün olarak izah kapasitesini tarif edebildiğimiz de. İsimlendire bilmemiz kesinlikle evrensel konumuna uzanarak. Coğrafi kesinliklerle isimlendire bilmemizi ön plana çıkarıcılık ivmeleriyle. Dünyanın kendi konumuna has nitelendirile bilinecek kadarıyla !! Merkezileşir unsurlar topluluğunun bütünleşmesidir diye tarifini yapa bilsek de.

Gene de uluorta zamanlamayı takip ederek değil de !! Önemli ve mühim görünümleri uğruna sistem mekanizmalarıyla bilindiği kadarıyla Güneşe Sistemine kadar götürücü olarak. Güneşten destek alıcılıkla, aydan fayda buluculukla. İlle de kendisinin yapmaları gerekenlerini yerine getire bilicilikle. Peş peşe takip fonksiyonellikleriyle kendi zaman ilerleyişlerini varlığının devamı donanımları dahilinde MEKÂN gerçeği takibiyle !!!

YANİ EVRENDE VAROLDUĞU, BULUNDUĞU, OLABİLDİĞİ, VARLIĞININ DEVAMINI SAĞLADIĞI BÖLGESİ VE KESİNLİK YERİNİ yani ; EVİNİM EVİNİ bu kadar kavramışçasına kendi manalandırılış özellikleriyle ortaya çıkıcı olduğuna göre !! Güneş Sistemindeki bütünleniş bölgesini, yerini, yerleşim ve yaşayış - sığınma, barınma, korunma, varlığını sürdüre bilme evi denilecek kadarıyla kendine ait bulunduğu yerine dünya varlığının MEKÂNI ya da EVİDİR denir ki.

▪︎▪︎▪︎İşte böylesine zamansallık kararlılıklarını takip maksatlarıyla yapması gerekenleri için yani yaşayışlarının devamları uğruna kesin anlam eksilmesi bulundurmayış çabalarıyla yoğunlaşarak. Kendilerini aidiyet, mecburiyet, mevcudiyet ve memnuniyetlikleriyle bütünleşebilmelerinin amaçlarıyla. Özellikle de boyunduruklar altına girmemelerini kendi içeriklik manalandırmaları görerek... Rahat bir biçim

ala bilme vaziyetlerine mutlaka sımsıkı sarılabilmeleri adına !! Elbette kavrayışları ve izahları nasıl ve ne şekilde olursa olsun. Merkezi olarak en yukarıyı gösterdikleri bir fikir, kabul ve çok beğeni hevesli istekleriyle. Yakından ve uzaktan, yakına ve uzağa şunu söylüyoruz ki !!! Biz bireyler, toplumlar, tüm insanlık; varlığımızın hevesi, var oluşumuzun yuvası,soyumuzun bütünleşmesi, aile bağımızın buyruğu, sımsıkı tutunmamızın biçimlenişi, kavrayışlarımızın düzenliliği, medeni olabilmemizin özelliği, esas düzenimize en yakınlığı, yararlılık göstere bilmemizin kesinliği, yönelişlerimizin yol haritası, kazanımlarımızın itibarı, doğruluğun hesaplatıcısı, içerikleşmenin doldurucusu, ölçülenmeleri hesaplatarak vektör el yaygınlıkları kategorize ettire bilerek. Özellikle de bireysel, ailesel, toplumsallık bakımından lüzumlu ve hassas kesinliklerin mutlak gerektirdiklerini manalandırıcılık ve kurallandırıcılık ilkeleriyle sağlam ve sarsılmayıcı analizleriyle !!! İşte bunlar, bunlar, bunlar = Samimi işleyiş ve ilişkilerin tasavvurları olarak. En doğruca kazanılmalarındaki ideal manayı en fazla oluşturan,üreten, destekle yen ve koruyan EVİMİZ, MEKÂNIMIZ, MALİKHANEMİZDİR diye göstere bildikleri nesnellikle algısallığı iç içe barındırıcı yapı tesisidir insanın EVİ, insanların evleri.

▪︎▪︎▪︎Şu dünyada bireylerin, toplumların, şehirlerin, ülkelerin, devletlerin, yönetimlerin mevcut ya da barındırdıkları her bir bireyleri için, herkes için, her kesimi için; layık görüle bilinecek değerli bir kesinlik kudretiyle son derecede tanımlayıcı ve tamamlayıcı layık görülmesi eftâl olucu içeriklerden söz edilecekse eğer!!! O da , bunların en öncelikli gelenlerinden olan mekân, malikane sıfatını da alabilen EV SAHİBİ olmalarıdır. Çünkü her kuşun bile bir yuvası vardır. Şu yeryüzünde insanlığın hikmetine dair neyi olur ise olsun !! Kaderleri düzeyinde olgularıdır mekânları, malikaneleri, EVLERİ. Çünkü varlıkları adına manalandırılmaları içeriklenir hem de mekânlarındaki, malikanelerindeki, EVLERİNDEKİ hikmetli geçerlilikleri uğruna..

▪︎▪︎▪︎Elbette bir şeyin devamı, geleceği için çok geçerli ve gerekli olan dinamikliklerinin arka fon verilerindeki verimlilik miktarları ne kadar inşa edebiliyor ise. İşte asıl anlam olan ilerleme de olur da değişim ve değerlendirme süreçlerine o kadar önemlilik dahilinde destek kata bilerek işleyiş ve ilerleyişi aynı boyut dahilinde geçerlilikleriyle : İllâki güven, koruma, değer katma, çare belirleme, güzellikleri layık görme, varlığının anlamını mâkul gördürme, ilgili manalandırmalara uygunluk evrelerini esas süreçlerin temini açısından destekleyici türlerden olgu kesinliklerini zaman, zemin, mekân çerçevesiyle önce düşündürücü ; sonra da oluşturula bilinici olunur ki !! İşte bu sahiden anlam türünün en odaklanıcılığının ifadesi olan bu düzenleme ilerleme evresinin nasıl ki en önemli süreci ola biliyor ise !! Belirleyici evrensel

yasaların nasıl ki canlıları barınak, yuva, yerleri ve bölgeleri, coğrafyaları olarak önemlerini artırıcılığın dayanaklarını anlamlı, makûl geliştirmeleriyle destekleyiş olarak sunuyor ise. Aynı çareyi bireyler, toplumlar, şehirler, ülkeler içinde ; ayrı ayrı her birey,her aile için de yerleri, mekânları, malikaneleri, evleri, coğrafi konumları olmalarını aşıl anlamlarının ilerlemesinde ve kendilerini inşa edişleriyle

tamamen sahiplenmelerindeki boyutlarına malik olucu alan ve uygunluklarında !! Çare ve çevre ilişikliklerinde ... Belirleyiciliği yücele şen bu esas Evrensel Yasaların özgün ve herkes için etkin tanımını esas zemininde anlamış, kavramış olduğumuz da !! Elbette ki herkese nasıl da layık görücü olduklarının en başında YERLERİNİN, MEKÂNLARININ, MALİKANELERİNİN, EVLERİNİN geldiğinin anlaşıla bir olması gelmez mi ??

▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎

Elbette gözlerinizi dikin de bakın farklılığa !

Kimi kesindir, kimi aç, açıkta kala kalmış.

Etmeyin be dünya çoğunun evi yok, yok !!

Sürdürüle bilinir mi, böylesine hayatlar ??

Yo açın hükümler ölçü olmuş, içerik nerede ?

Sistemler aracı olmuş her konuya da.

Maksatlarını söyleseler bizzat, kim ister ki.

Şu dünyada yersiz, yurtsuz, mekânsızca

Malikaneler evsiz barksız kalışlı hüzünleri.

Söyleyiniz zatınız derin, değeriniz bütünse !

İnsanın yararı var mıdır barınağı olmadan ?

Zaman istediği kadar yoğunlaşsın ileri,geri.

Kimse yönelişlerde barınamaz ki elbette.

Kendi evinde barındığı kadar, işte tutulan bu.

İlgisi bencillik olmaz, insan mekanına girince.

İyi bir tanımın geçerliliği yetiyor ise eğer.

Soralım lüzum edenlere dosdoğruca elbette.

Geçmişten günümüze kadar ola bilen.

Tümüyle Yönetim Sistemlerinin hepsine.

Ülkelerin, devletlerin diyelim ki tamamına.

Amblemlerinizi, flamalarınızı kükretmede !!

Tamamen birbirinizle yarışa bildiniz de.

Acaba yer, mekân, malikane,ev sorununu.

Hallede bilecek kadar bir üne ulaşa bilmenin.

Başarısına hiç ulasa bildiniz oldu mu diye ??

İşte buradadır üstün örnek, doğrudur işte.

Bu yüzdendir içleri kükreyen insanlığının.

Asıl,Asil Bir Yönetim Sistemini hayalleşmesi.

Kimler mi şahit ?? Yerler, mekânlar,

malikaneler, evler şahit (Yavuz Yurt).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.