Alaca Lider Gazetesi

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

Kilosu 200 ile 3 bin 500 Euro arasında
banner135

Çorum’da “Kralların yiyeceği” ve “kara elmas” olarak adlandırılan Trüf Mantarı için belgesel çekimi yapıldı.
Kilogramı, türüne ve kalitesine göre 200 ile 3 bin 500 Euro arasında değişen Trüf mantar türlerinin doğal olarak yetiştiği ve yetiştirilebilmesi için bölgemizdeki en verimli toprak özelliklerine sahip alanların tespiti için arazi taraması gerçekleştirerek Trüf mantarlarının Koordinat ve alan bilgileri kayıt altına aldı.
Bu kapsamda Trüf mantarı ile ilgili devam eden belgesel çekimlerinin bir bölümünü içeren; Çorum Orman İşletme Müdürlüğü Merkez Orman İşletme Şefliği sınırlarındaki meşe ormanlarında Trüf mantarı konulu belgesel çekimi için gelen ekipleri karşılayan İşletme Müdürü Ömer Birkan Kayaalp tarafından gerekli izinlerin alınması ve yer gösteriminin yapılmasına yardımcı olmasının ardından belgeselciler tarafından köpeklerle mantar aranması ve belgesel çekimlerine başlandı.
Orman Genel Müdürlüğü Orman içlerinde bulunan zenginleri ortaya çıkarmak için çalışmalarını ülke geneline yayarak, hazırladığı eylem planlarıyla bu çalışmaları milletin hizmetine sunmaya devam ediyor.


Genel Müdürlük tarafından devreye alınan Trüf Eylem planı kapsamında; Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Türkiye’nin biyolojik zenginliklerinden olan ve dünyada “Kralların yiyeceği” ve “kara elmas” olarak adlandırılan kilogramı, türüne ve kalitesine göre 200 ile 3 bin 500 euro arasında değişen Trüf mantar türlerinin doğal olarak yetiştiği ve yetiştirilebilmesi için bölgemizdeki en verimli toprak özelliklerine sahip alanların tespiti için arazi taraması gerçekleştirerek Trüf mantarlarının Koordinat ve alan bilgileri kayıt altına aldı.
Bu çalışmalar ülke genelinde olduğu gibi bölgemizde de belgesellere konu olmaya devam ediyor.
Bu kapsamda Trüf mantarı ile ilgili devam eden belgesel çekimlerinin bir bölümünü içeren; Çorum Orman İşletme Müdürlüğü merkez orman İşletme şefliği sınırlarındaki meşe ormanlarında Trüf mantarı konulu belgesel çekimi için gelen ekipleri karşılayan İşletme Müdürü Ömer Birkan Kayaalp tarafından gerekli izinlerin alınması ve yer gösteriminin yapılmasına yardımcı olmasının ardından belgeselciler tarafından köpeklerle mantar aranması ve belgesel çekimlerine başlandı.

NEDEN TRÜF MANTARI?

Artan nüfus, yükselen yaşam kalitesi, azalan doğal kaynak ve tarım alanları nedeni ile orman ekosistemlerinin sağladığı ürün ve hizmetlere geçmişte olduğundan daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Halkın ormanlardan artan beklentisinin sürdürülebilir şekilde karşılanması için ormanların her unsurunu verimlilik ilkeleri çerçevesinde işletmek ve yönetmek zorunda olunduğu açıklandı.
Bu sebeple; Ülkemizde doğal olarak yetişen trüf türleri tespit edilerek coğrafik dağılımı ve haritalaması yapılacak,
odun dışı ürün olarak doğal trüf türlerinin toplanması, trüf pazarının oluşması, trüf kültivasyonunun teşviki, özel ağaçlandırmanın artması ile kırsal kesime alternatif istihdam alanı sağlanacak.
Trüf Ormanı Eylem Planı’nın uygulama takvimi sonunda; trüf üretim ormanları oluşturulacak, bu süreçte edinilen bilgi ve deneyimler trüf üretim bahçeleri kurmak isteyen girişimcilere aktararak orman köylülerine yeni gelir kapısı oluşturarak bölgesel kalkınmaya katkı sağlanmış olacak.
Yabancı turistlerin, trüf damak zevkini ülkemizin, turistik tesislerinde de arıyor olmasından dolayı, yurtdışından alım yapmak yerine büyük bir turizm potansiyeline sahip ülkemizin trüf ihtiyacını iç kaynaklardan karşılanmış olacak.

TRÜF MANTARI NEREDE YETİŞİR?

Trüf mantarı ararken öncelikle aranacak trüf türünün mikoriza oluşturacağı ağaç türlerini bilmek gerekir. Öncelikle toprağın fiziksel ve kimyasal yapısı, toprak tekstürü (kumlu,killi,çakıllı) pH’sı (7-8) organik maddesi, kireçlilik, tuzluluk, iklim özellikleri, arazinin bakısı ve eğimi önemlidir.
Trüf mantarları ağaç köklerinde büyüdüğünden mantarların kolayca yetişebileceği ağaçları seçmeniz gerekir. Meşe, çam, ıhlamur, gürgen, ıhlamur, kayın, sedir, huş ve fındık ağaçları trüf mantarı yetiştiriciliği için en ideal ağaç türleridir."

Ebru Çalık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.