Modern kelimeler, istenildiği kadar yan yana getirilseler de; romantizm kadar duyarlılık güzelle melerini oluşturamazlar. Düşünüş bilgisiyle falan; ispat edilici olmayan romantizm: Beğeni bakımından, insanlığın en zirve tarifi olan duyarlılığın kesin hükmüyle, ruh ve bedenin tamamen ilerleyişi iç in; inanılan- kabullenilen en geçerlilik tir denilebilir.

••• Tanım olarak, inanıcı, kavrayıcı, kabullenici, istenici, arzu edici heveslendiriciliğin kesinliği olan romantizm !! Hayatı körü körüne değil de. İnsanlığın, işte in andığımız budur dercesine, haykırırcasına. En içten, sadelik ve sadakatle, vefa rahatlığıyla köklü sahidenliğe refakat eden, baş üstünde tutulandır; masum ve terk edilemeyici yaşamanın düşleri,umutların ışığı olup. İç açıcı gökyüzüyle bağlayıcı yeryüzünün parlatıcı canlılığıdır romantizm. Sevgi barındırıcı, cennetleri mümkün kılıcı hazları yürekler de taşıtıcı, duyuları artırıcı romantizm.

••• Kalp, yürek - gönül bütünlüğüyle, tutarlılık uyumuyla yıkımları, ele geçiril meleri, aldatıcılıkları, nefret ve redde dişleri çoğaltmayıp ta. Aidiyetlerden vazgeçirtmeyici olan romantizm. Bireyleri,toplumları manalandırıcılığın da; en tutarlı gerçeklere hedeflendiricilik hükmüyle ! Anlamlarla hisleri de boşa çıkartmayıcı olmakla. Bireyleri, toplumları, şehirleri, ülkeleri umutsuzluklar karşısında harcatmayıp; ta ya kınlaşmaları da harmanlayıcı dır. insanları koruyucu, kötülükleri salgınlaştırmayıcı olan romantizm !!! Özellikle de terk edilmelere ve sevgisizliklere - sevdasızlıklara da karşı çıkarak. Aşk şarkılarını - türkülerini, deyişlerini gönüllere doldurucu olarsak gözleri yaşar tan romantizm !!! Ağlatıcılığı alışkanlık yaptıran değil de.Yalın insan olmanın, canlı olmanın, ruh taşımanın da aksesuarıdır romantizm.

••• İnsanlığı doğrulayıcı kalpleri genelleyici boyutlarıyla; ruhsallıklarının peşlerinden gidici olduklarını izahla. Kendileriyle yüz yüze geldikleri zamanlarında ise; çözülmedik sorunlarıyla en fazla ilgilendiklerini, sonuna kadar da. Çözmeye uğraştıklarını, yaşama arzularını başara

bilme uğruna! Varlıklarının gereğince, yaklaşımlarını da; bilici, belirleyici, düzenleyici olmuşlardır şeklinde. Yakışanlarının anlamını; beğenilir, beğendirilir kaideleri olarak açıklayan romantizm. Yüksek hayal gücünün şahane,

ihtişamı ve muhteşemlikleriyle; bireyleri toplumları, şehirleri: Dağlarıyla, kırlarıyla, yaylalarıyla, ovalarıyla, yamaç

arıyla, bağ, bahçe, tarlalarıyla, mesire yerleriyle, ırmak,göl, deniz kenarlarıyla, menekşe, sümbül, yasemin, rengarenk çiçekleriyle - düzenin en güzel tasarımı olan Tabiat Analarıyla; mesut, mutlu ve yaşama evrelerinin coşkulu efendileri, kendi nizamlarının hükümdarları kılmayı; kabullendirici olandır romantizm.

•••Yaşamanın kutsal çığırlarını kabullendirirken insanları derinleştikçe köpüren duyarlılığın, etkin tesiriyle acayipleşici anlamın hayali olan melankoliyi de !! Aşırı algılayıcı ilham taşmasını, çok yönlü, kapsamlı kav ram kabullendirerek. Hür ve kesin saygınlıklarla yıkanıcı hayatları; beğenil en tanımlara yönelterek. Memnun görünümleri artırıcı olmaktan yana, seçkinliği olan romantizmin. Feodal ile burjuvanın, efendiyle bürokrasinin, imtiyaz la yüksek sosyetenin seçkinlikleri için de ! Karşılıklı iyiye doğru yürümenin verimli hâl ve halk törenleri eğilimi alınmışlık saymasındaki maksat açıklı ğı şu dur !!! Küçümsenmeyen, perişan edilmeyen yerinde durur ve yerinde durdurur vurgusudur.

•••Hakikatin verilerinin daha çok romantizm de toplandığını, bakış tarzlarıyla gören (Aydınlanma Çağı) düşünür, şair ve yazarları : Zannımca ruhun üstün değerler taşıyıcı tavır ve kurallarından yola çıkarak !!! İnsan Hak Ve Özgürlükleri Beyanına ulaşa bilmişlerdir ki. Kazanılan kesinlikle romantizmin, elbette en büyük ölçü olan hassasiyete düşkünlüğü oluşturan yeterli duyarlılığın yapılanışı olarak tarif etmemiz lüzumludur. İdeal insan tipi, yaşamayı, yaşatmayı sever. Ölçü önelidir ki ! İhtiraslara gem vurmakta gerekirken. Hayatın kesin konusu o arakta, romantizmi değerlendirmek gerekmez mi ???

•••Bol mecazlarla süslenici duygulanış. Elbette ahenkle bulur, serbest tarzını.

Getirir ilhamın şiirini, şairin hanesine.

Yazara, çizere, düşünüre, söyleyene

Hepsini sarmaş dolaş eder inadına.

Kendilerinden der ki, seslenesiniz !

Ok saplanmışçasına acıyan yüreklere.

Hayat güzeldir, şayet içi dolu ise.

Göz süzer, umut sevdalanmak ister

Hayal bile yeter, ahde vefalı olmasına.

Yarınları ve yardımları beklemek, tabi.

Güzel ve romantiktir herkes için de.

Ne var ki, ufuklardaki bulutlar var ya.

Ümitlerdeki zalimlikleri de biliyorlar.

Yaşamak boğulmak değil de candır.

Anlamlar üzerine devam edersek.

Can beslenmektir, yetmez umudun işi.

Hayat çok pahalı, marifetli çok da ?

İnsanlar, sırtlarında taşıyor hırslarını.

Dostluğun habercisidir romantizm de.

Gelecek sözleşmesi olan,tokluk gerek.

Romantizmin timsali olanların bile.

Şu zamanda, söyleyecekleri şu dur ki !

Açlık, dünya görüşlerinin hepsini de.

Bozup atar, neye inanırsanız inanın.

İşte size gerçeğin gerçeği(Yavuz Yurt).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.