Kim kime baksa batıyor şu alem de. Sormayın gitsin, sormayalım gitsin. Oysaki herkes doğru dürüstçe kendi yolundan gitse !! Düşünceler hata yapmamış, anlamlandırmalar beğenilmiş, söylenenler tanımlanmış, varlıkları önemsenmiş, biri diğerine saygınlığını gösterici olmuş......olarak.. Şahsi kesin hallerine dair münasip mevcudiyetleriyle anlayış, taassup görülmüş, gösterilmiş olur ki !! Buna herkes kendi YOLUNA denir.

••• Herkese sorsanız herkesin anlamı saygınlığa dair haktır olarak tarif eder. Hiçte şaşırtıcı olma malıdır. Çünkü her şahıs, her topluluk, her ülke, her devlet, her yönetim; olası kendi gördükleri düşlerini asla kabul etmeyerek !! Adeta kendi yollarının hatasızlığı sanrılarına tutulurcasına. Kendi değerlendirme tarzlarıyla hep şahaneliklerin kendi yolların da olduklarının kanaatine işaretleri oldukçada meşhurdurlar fakat !! Anlam tarzında ortaya konulanları tespit edile bilindiğin de. Her bir kesinliklerine ne kadar hürmet edilir ?? Halbuki hepsinin de neyi, ne kadar, neden, ne için, kimin için başara bilmiş olmaları tayin edici olmaz mı ?? İşte bu kesinliğe hürmeten herkesin de, hepsinin de o kadarıyla yolları yoldur der isek doğru olmaz mı ??

•••Biliyoruz ki herkes başarıyı arzular ve başarısı için de hürmet arar iken en fazla da kendi yollarının hakkını savunmamayı asla ihmal etmeyerek !! Açık seçik hata ve yanlış icraatlarla muamele görmemeyi yeğlemeyi herkese beyan edişlerini adeta her halleriyle tebliğ edercesine yansıtıcı olurlar ki. Bu kavram ve durumları onların gene kendilerine uzak bir vaatleriyle hassas istismarlı şeytani bir aldatmaları değil de. Kendi yolların da hayat bulduklarının aşikar ya da aşikar olmayan en mühim cevaplarıdır aslın da.

•••Yerini alamamış ve yolunu bulamamış bireylerin, toplumların özellikle de her birinin dünyaların da sahiden başarılara ulaşma hevesleri daha şiddetli yatar ancak !! Hafızalarındaki malzemeleriyle bir yolunu arama, bir

yolunu bulmanın imkan ve olanakları

bunun için yeterli faydayı sağlayamadığından yetersiz kalıyorsa eğer. O zaman da gelecek doğrultusunda yollarını bulamazlar ve bunalıma düşüşleri kesin anlamlarını anlatmaya

yeterli olur iken. İşte böylesine bireyler ve toplumları kontrol altına alabilmek kendilerini bile çok yorduğu gibi; ilgilileri de yorar. Çünkü bireylerin, toplumların yolsuzluğu, yolsuz kalışlarındaki emarelerinin önde geleni ; anlama ve anlatımlara kendilerini kapatma meziyetleri; kendiliğinden oluşmalarının şiddetini şiddet doğrultusunda artırıcıdır.

•••Aslında anlamayı başarır isek :

Safi nitelilerini geçerli özellikleriyle ilgili alanlar da dünyalarına yerleş tirmiş bireylerin ve toplumların; kendi dünyalarına dış dünyayı, dış dünyayı kendi dünya arını kazandırmaları amacıyla ikisi arasında çift yönlü yollarını inşa ede bilme gayretidir ki. Buna HAYAT YOLU ya da. Gerçek yolculuğun yolu denir iken. Özellikle her insan kendi dünyasın da bir şekilde oluşturduğu ya da mevcut olan hususiyetlerine adeta zorunlu gibidirler. Yeter ki kendilerini sağlam zemine ala bilsinler, sağlam bir yol bula bilsinler. İtici mekanizmaların sürüklediği dinmeyen sancısı gibidir bireylerin, toplumların yollarını bulamamış olmaları.

•••Sorunlar ihmal edilirse bilincin doğruluğu söner ve kaybolur ve tutarlı geçerliliklerin yerini ihtimallerin almasıyla

yolsuzlukların düğmesine basılmış olur ki. Buna tarifenin yanlışlığı denir.

Çünkü bir şey de özellik doğru İsa bilinç tutarlıdır ve !! Tarife doğru yolun gereği üzerine yapılıyor demektir.

••• Kararlılığın geçerli olması demek ;mutlaka karartıcı, karamsarlık düşünce ve görüşlerinden arınmış olması demekle. Doğrudan sahiplenilmelere gerekence sahiplenilmediğinden. Kararlılığın yanılgılara uğratılarak nasihat ve tavsiyelerin bile tesir etmeyeceği yollara düşmek.

Tıpkı görme kusurluları gibi şu hayatta önlerine çıkanları fark edemeyici ya da. Yeterince değerlendire bileme diklerinin azaplarını çekmek gibiyken. Böylesi bireylere, toplumlara yollarını bulamamış, yollarını şaşırtmış, yollarını kaybetmiş ya da !! Kendilerini tedavi yerine gözlerini kapatarak dünyalarına giden yollarını ve hayatlarını karartıcı koyu dumanlar içerisin de bırakmışlıklar denir.

•••Neticeler inkar edilemez. Çünkü koyu bir dumanlamayla değil de ..! Maalesef koyu bir düşünüşle her şey netleşicidir ki. Bütünüyle her şeye karşı hürmete layık görülen kişiler haricin de. Kimsenin de şahsi hukukunu ve vicdanlarını da eleştirmiyoruz da. Kimselerin kanaat ve hissiyatlarının

kendi gönüllerine neler yerleştirdiklerini bilmiyoruz da. Kimlerin hata ve haksızlıklara ne kadar kapalı olduklarını bilmiyoruz da. Kimlerin kimleri ne kadar ürküttüğünü bilmiyoruz da. Kimlerin kimlere karşı amansız düşmanlıklarından haberdar değiliz de... İster istemez inanılan şudur ki : Bireyler, toplumlar, şehirler, ülkeler içerisin de her münasipsizliğin bile adeta taraftarlığı vardır diye biliyor isek eğer. Etkin kesinliği iyi olanların da mutlaka taraftarlığı vardır. İşte böylesi ne karşıtlaşan tabiatları izahta kesinliğe ulaştığımız da. Karşımıza çıkanlar, birilerinin her ortam ve her fırsatta malı götürmenin yolunu bulmak ve cukkayı doldurmak olur iken. Birilerinin de kusursuz neyle besleneceğin den, neyle beslendiğin den haberdar olmaktır ki. İşte kimin YOLU HAKMIŞ belli olmuyor mu ??

Elbette belli oluyor yollara ve yolculara iyi bakınca.

•••İlerlemekte ilahi bir ölçüdür elbette !

Hak edene bir değil, bin kere helal ola.

Beş parasızlar kuruntuya kapılmadan.

Öncelikle hangi yoldasınız hakkıyla ?

Düşünün ki, yolun vebali çok ağırdır.!!

Öyle kolay kurulmaz, iple bağlanmaz..

İnanılacak, yaşanacak,sürdürülen yol.

Yol yoldur işte sonuç ile ilgileniyorsa.

İnsanı kendi dünyasına çekiyor ise !!

İşte o yoldur suyu bile getirir iç diye.

Bir mum yakar karanlılardan çık diye.

Can candır hareketlilik hoşuna gider.

Asıl hareket insanın yoluna gitmesi.

Sürdürdüğü manalara cevap vererek.

İnsanın kamil olması çok, çok zordur.

Onca mesele ve sorunları yüzünden !

Çekip çıkarmalıdır yol dediğin çareyi !

Hem bağrından, hem de yürünürden.

Üzerine basmak değil yolu yürümek.

Hangi yol da olunur ise olunsun elbet.

Tek başına çare herkes için yenilgidir.

Dünya karşı çıkmayacaktır, öyle ya !!

Gerçekten insanlığa destek olabilen.

O kadar yollu asıl, asil bir yönetim e

Çünkü, yollu olan yolsuzlardan daha.

Daha, daha hayırlı, deha avantajlıdır.

Bireyler, toplumlar, şehirler, ülkelerle.

Tüm dünya için yolu hak olan böyle.

Asil bir Yönetim Sisteminin yoludur..!

Hak yolu olan (Yavuz Yurt ).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.