Bir düşünür kaba olmaz, açıklayıcı konuşur ve yazar. Sözlerini, cümlelerini çıplak bırakmaz, giyindirir, geçerli manalandırmalarla sıfatlandırıp; ifade edilebilirlik zarflarıyla gidecekleri yerlerine ulaştırır ki.

••• Burada amaç, kaleminin keskin kudretini,duyularının

yüceliklerini,güzellikleri manalandırmalarındaki kesinlikleri, fikirlerindeki yükselişleri uğruna değildir. Seçkin dizilişleriyle söz ve yazılarını, nesirle-düz yazıyla, şiirle-nazımla sesleniş ve anlatımlarını yapılandırıcı tanzimini; övünmek maksatlı olmak değildir. Yararlı genel manalandırmalardan uzak özellikli referansları kendisine geçerli kaynak kabullenip de. Delilerinin ne kadar değerli olduklarına

dair iddia da bulunmaz.

•••Bir düşünür, ancak mutlak değerli ifadelerini, hangi hususta olur ise olsun !!! Tekelcilik etkisinin kabullenilmediğini. Eylemselliğe yönlendirici görünen olguların, yaşantılara yansıyıcı kaynayan kazanların dibini yakacak kadar olabilirliliğini düşündürerek. Sosyo-ekonomik, siyasal, kültürel sebebiyetler üzerinde durulması uğruna.

Mutlaka yaşantılarda ki hareketliliklerin, bireylerde, toplumlarda,şehirlerde, ülkelerdeki! Meşrulaşmayıcı aşikârlıkların görünen olgu haliyle; ne anlamına geldiklerinin,önemli nedenlerinin neler olduklarının anlaşılmasına dair. Geleneğin özelliğine değil de. Meseleleri oluşturan yapılanmalardaki ya da düzensizleşmelerin merkezlerine aldıklarını etraflıca görüp de! Taraftar olduklarına, taraflarına ne istediklerine ve yöne tim sistemlerini-idari biçimlerini kesin değerlendirdiklerin de; özellikle de aşağı görülüp de horlanmadıkların

dan emin olup da. İmha imalarıyla karşılaşmak istemediklerinin. Ne kadar yüksek derecedeki güvenilirlik veya da güvensizlik sözlerine bakarak. Bertaraf edilmeyici davranışı niyetlenmelerden görmek istenip. Kesinlikle bunların tüm dünyada ki mevcutlaşan bireyleri, toplumları, şehirleri, ülkeleri kapsadığını izahla. Ayrışıcı ötekileşici kümeleşmeyle kesin kendi algılarına kapılıp ta. Kendi kendilerine ait dünya görüşlerini harekete geçiricilik ya

kınlaşmaları çabalarında olabilmelerin, elbette şu yer yüzünden hiç eksilmediğini !!! Taraf geçerliliği olarak değil. Sahiden görüş, kabul ve geçerlilik yaklaşımıyla, geniş bir ilgi anlamların yükleyicisidir.

••• Çünkü bir düşünür e göre insanlar,kendilerince kabullendikleri hazineleriyle taşınmak isterler ve.

Bu hazinelerini de kendileri taşımak isterler ki. İnsanlığın kendileridir, mevcudiyetleridir !!! ASLI OLAN HAZİNELERİ

••• İnsanların buluşma noktalarındaki anlamlarını, gene kendi varlıklarının devamı uğruna: Gene kendiler

ince tutan çareler sağlamak, kesin öncelikli‐zorunlu olanlara vazife edasıyla hareket edebilme bileşkelerine geç

iş istemleridir ki. Bu husustaki kesin kararlılıklarını vurgulamak isteyicidirler. Yeter ki !! Farkındalıklarını hedef belirleyiciliğin gücü olarak gösterebilmelerinin yanı sıra. Zihinlerinden hiç eksiltmedikleri kararlılıkları olsun. Yeter ki alınan kararları, yaşam geçerlilikleriyle geleceklerini inşa edebilip gönüllerindeki geçerliliklerine inandırıcı olsun.

Hangi ülkedir, hangi coğrafyadır fark etmez. Bireylerin, toplumların, şehirlerin hemen, hemen her zamanki sağlama alma düşleri hep böyle olması hevesleriyledir ki. Çoğunlukla böylesine oluşlarına! Kesin destek sağlana bilinmeleriyle. Elbette ki hedef belirleyici, sonuç gösterici olduğunu söylemede ihmalkâr olmayandır hakkıyla düşünür olabilen.

•••İnanın ki, kesinlikler önce fikirler de.

Sonra da algılarla koşullandırılırlar.

Değerlendirile bilinenler süreçlerindir.

Gösteriniz de şu insanlığa görsünler

Var mıdır acaba, süreçsiz kanıtlanan?

Daha da ileriye götürürsek eğer.

Ucuz kararlar seçilemiyor, şöyle ki !

İşe yaramıyor, mevcudun önceliği.

İnanılır şekilde sorgulamıyor iseler.

İnançlar bile düşüncelerin uyumudur.

İnanılan şey önemliyse zaten kesin.

Zorunlu hale gelir çünkü değeri zorlar.

Şu dünyanın daha da zor olmasını.

Kesin kez istemiyor isek eğer, tabi ki.

Çağları kavrayıp ta, sürekliliklerin.

Evrilişlerine bir göz atalım, lütfen.

Çağ içinde çağ yoktur, kesin sadece.

Etkileyenler, açıp kapatanlar vardır ki.

Bunları da gelin olgudan daha çok.

İnsan çabası olarak kabullenir isek.

Çok yaşayanlara, yaşadı derler de.

Zenginlikleri daha çok severler de.

Lütfen, geniş anlamcı düşünürlerin.

Hakkını da versinler.(Yavuz Yurt)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.